Nieodpowiednio zabezpieczony ładunek to poważne zagrożenie i dla kierowcy, i dla innych uczestników ruchu. Zasady dotyczące przewożenia towarów są uregulowane przepisami, co to jednak oznacza w praktyce? Jak zadbać o ładunek, by podczas transportu nikomu nie stała się krzywda?

Odpowiedni typ pojazdu

Ładunki można przewozić różnego rodzaju pojazdami, od małych aut dostawczych po wielkie ciężarówki. Liczy się tu nie tylko powierzchnia przestrzeni transportowej, ale i dostępne zabezpieczenia – każdy pojazd wykorzystywany do przewozu towarów musi być wyposażony w uchwyty do mocowania ładunku.

Uchwyty znajdują się zarówno w podłodze, jak i na ścianach bocznych. Najlepszą opcją są pojazdy, w których systemy mocujące są trwałym elementem wyposażenia, bo wtedy konstrukcja jest stabilniejsza, co przekłada się na bezpieczniejszy transport i mniejsze straty związane z uszkodzeniem towaru.

Najlepsze środki mocujące

Najpopularniejsze systemy mocujące to różnego rodzaju pasy i łańcuchy. Pasy transportowe muszą być dopasowane pod kątem wytrzymałości – LC, czyli maksymalne dopuszczalne obciążenie, to parametr, który określa, jak ciężki ładunek jest w stanie utrzymać dany system mocowania.

Warto też zwrócić uwagę, z czego taki pas jest zrobiony – najlepsze są pasy z mało rozciągliwej taśmy poliestrowej, odporne na działanie szkodliwych substancji oraz na uszkodzenia mechaniczne. Pas musi mieć regulację długości, tak by bez problemu dało się go dopasować do przewożonego ładunku.

Dodatkowe środki zabezpieczające

Pasy dobrze trzymają ładunek, ale nie zawsze wystarczają. W precyzyjnym zabezpieczeniu towarów pomagają także dodatkowe poziome blokady ładunków oraz drążki rozporowe, a worki sztauerskie, umieszczane pomiędzy pakunkami, ściśle wypełniają wolną przestrzeń chroniąc towar przed uszkodzeniem – worki są dmuchane i mogą wytrzymać nacisk sięgający ok. 40 ton.

Również stabilność podłoża ma znaczenie. Maty antypoślizgowe, dostępne na przykład na pro-trans.pl, zwiększają siłę tarcia, dzięki czemu zapobiegają przesuwaniu się ładunków, co mogłoby zakończyć się wypadkiem podczas transportu. Maty robione są ze specjalnie przygotowanego płótna, gumy albo filcu powlekanego folią, są bardzo wytrzymałe i do wielokrotnego użytku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj