Budując lub remontując dom, napotkasz na istotny etap, jakim jest wybór odpowiedniej skrzynki elektrycznej. To urządzenie pełni niezwykle istotną funkcję, zapewniając płynne rozprowadzanie energii elektrycznej do każdego zakamarka budynku. Dowiedz się jak wybrać tę właściwą.

Dlaczego skrzynka elektryczna jest tak ważna?

Rozdzielnica inaczej mówiąc, skrzynka elektryczna jest miejscem, w którym umieszcza się elementy takie jak bezpieczniki, ograniczniki przepięć czy przekaźniki. To właśnie one dbają o to, aby prąd płynący do poszczególnych urządzeń był kontrolowany i zabezpieczony. Na rynku dostępnych jest kilka modeli rozdzielnic między innymi skrzynka elektryczna natynkowa i podtynkowa, a ich wybór jest uzależniony od instalacji elektrycznej, a także od Twoich indywidualnych walorów estetycznych, jak również od ceny.

Czym kierować się podczas wyboru skrzynki elektrycznej?

Zanim zdecydujesz się na wybór odpowiedniej rozdzielnicy, zwróć uwagę na kilka istotnych aspektów:

  • Rodzaj instalacji — skrzynka elektryczna natynkowa dobrze sprawdzi się w przypadku instalacji przebiegającej w korytkach, podczas gdy podtynkowa jest idealna dla standardowych rozwiązań w murach.
  • Ilość obwodów — zastanów się, ile obwodów elektrycznych ma obsłużyć rozdzielnica. To istotne, aby zapewnić płynne działanie każdego pomieszczenia.
  • Rozmiar — dla małych przestrzeni wystarczy jednorzędowa skrzynka elektryczna. Dla domów jednorodzinnych 3-rzędowa jest rozsądnym wyborem, ponieważ daje możliwość późniejszej rozbudowy.
  • Materiał wykonania – zdecydowanie trwalsze są skrzynki wykonane z blachy stalowej malowane wysokiej jakości farbą poliestrowo-epoksydową.

Zwróć uwagę na parametry bezpieczeństwa

W momencie planowania instalacji elektrycznej w Twoim domu priorytetowym celem powinno być zapewnienie bezpieczeństwa dla Ciebie, Twoich bliskich oraz samej nieruchomości. W tym kontekście odpowiednio dobrana skrzynka elektryczna to gwarancja, że prąd płynie w sposób niezawodny, a wszelkie elementy sterujące i ochronne działają sprawnie, minimalizując ryzyko awarii czy potencjalnych zagrożeń.

Decydując się na konkretne rozwiązanie, zwróć uwagę na poziom odporności na warunki zewnętrzne. Czynniki takie jak wilgoć, kurz czy wahania temperatury mogą wpłynąć na wydajność oraz trwałość instalacji elektrycznej. Wybierając rozdzielnicę bez względu na to, czy będzie to skrzynka elektryczna natynkowa, czy podtynkowa, kieruj się standardami, takimi jak modele hermetyczne, ze stopniem ochrony IP30 i zaciskami ochronnymi PE/N.

Skonsultuj wybór ze specjalistami

Jeżeli borykasz się z wyborem odpowiedniej skrzynki elektrycznej, sprawdź co w swojej ofercie posiada sklep internetowy Doko oferujący szeroki wybór wysokiej jakości rozdzielnic elektrycznych, które zapewnią niezawodność instalacji. Niezależnie od tego, czy jesteś inżynierem, majsterkowiczem czy właścicielem domu doświadczony personel chętnie doradzi Ci, czy skrzynka elektryczna natynkowa, a może podtynkowa będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem i który model spełni Twoje potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj