System zacieniania budynku to wynalazek, który wychwala coraz większe grono użytkowników. Przesłony okienne zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatność, jednak zakup samych rolet, czy też żaluzji tutaj nie wystarczy. Aby lepiej chronić się zarówno przed słońcem, jak i niechcianymi intruzami, warto zainwestować w inteligentne rozwiązania dla domu, które pozwalają na zdalne sterowanie roletami.

Inteligentne domy – co warto wiedzieć o systemach automatyki budynkowej?

Standardowe sterowanie ręczne roletami jest niezwykle czasochłonne i niekiedy uciążliwe – zwłaszcza w sytuacji, gdy jest potrzeba nagłego wyjścia z domu. Na szczęście żyjemy w takich czasach, w których nowoczesne technologie towarzyszą nam na co dzień. Jak w takim razie zaoszczędzić sobie trudu i kłopotów związanych ze sterowaniem poszczególnymi roletami? Rozwiązaniem problemów są inteligentne systemy automatyki budynkowej. Czym one są?

Systemy smart to nic innego, jak inteligentne urządzenia, które podłączone są do jednej wspólnej centrali. Działają na zasadzie Internetu Rzeczy, czyli koncepcji, która zakłada, że pojedyncze urządzenia mają jedną, główną stację dowodzącą, mogą się dzięki niej między sobą komunikować, a także komunikować się z samym użytkownikiem (domownikiem).

Wszystkie inteligentne urządzenia (połączone jedną, wspólną siecią) można sterować za pomocą: urządzenia mobilnego (smartfona, tableta), panelu dotykowego, inteligentnych przycisków lub czujników ruchu. Tego typu rozwiązania korzystnie wpływają nie tylko na kwestię codziennego użytkowania domu, ale są również gwarancją wielu oszczędności – dzięki systemom smart home zmniejszą się przede wszystkim rachunki za energię elektryczną.

Więcej czasu na przyjemności

Możliwe jest zamontowanie systemów o różnych poziomach automatyzacji, nie są one już tak unikalne, jak kilka lat temu. Dziś coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w podobne systemy, z racji tego, że ich codzienne użytkowanie podnosi poziom życia.

Inteligentne systemy można modyfikować na wiele sposobów – możliwe jest także podłączenie takiego systemu ze standardowymi roletami, żaluzjami, czy zasłonami. Takie rozwiązania wbrew pozorom nie wiążą się z dużym wydatkiem. Wręcz przeciwnie – w skali roku pozwalają zaoszczędzić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. To w porównaniu do standardowej obsługi przysłon naprawdę dużo – wystarczy obliczyć, ile wyniesie oszczędność po kilku latach użytkowania.

Dzięki inwestycji w rozwiązania smart dla domu, automatyczne sterowanie roletami, a także inne elementy, można wiele zyskać. Największymi zaletami tego typu systemów, są: wygoda, funkcjonalność oraz oszczędność – czasu. Czas, który przeznaczamy na codzienne otwieranie i zamykanie rolet, można wykorzystać dużo ciekawiej. W inteligentnym domu, który posiada taki system, rolety zachowują się tak, jak gdyby użytkownik miał je w ciągłej kontroli – nawet gdy przebywa poza domem. Przysłony okienne można bez problemu zaprogramować tak, by automatycznie reagowały, np. na zmiany w pogodzie, na temperaturę otoczenia, czy też na porę dnia. To bardzo wygodne, szczególnie dla tych osób, które mają ograniczoną zdolność ruchową, są niepełnosprawne lub po prostu nie chce im się codziennie po kilka razy stać przy żaluzjach.

Wiele przemawia za tym, że inteligentne rozwiązania są bardzo dobre zarówno dla użytkowników, jak i samych domów. Przekładają się na wysokie oszczędności, podnoszą funkcjonalność domu i wcale nie kosztują astronomicznych cen.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj