Wkłady kominowe to stosunkowo proste, ale jednocześnie niezwykle ważne elementy wyposażenia każdego domu ogrzewanego w wyniku spalania paliwa takich jak węgiel, gaz czy olej. To właśnie dzięki wkładom kominowym możliwe jest bezpieczne odprowadzanie spalin z kotła. Trzonem konstrukcji wkładu są proste rury, które umieszcza się w kominie – bardzo ważne są również tak zwane trójniki. Do czego one służą?

Czym jest trójnik?

Trójnik to element wkładu kominowego, składający się z dwóch połączonych ze sobą odcinków rury. Jak nietrudno się domyślić po jego nazwie, cechą charakterystyczną trójników jest to, że posiadają trzy otwory, z czego dwa zazwyczaj znajdują się na wspólnej osi. Trójniki wykonuje się z tego samego rodzaju tworzywa, co resztę wkładu kominowego.

Do czego służy trójnik?

Trójnik pełni w konstrukcji wkładu kominowego dwie funkcje. Pierwszą z nich jest przyłączenie odcinka rury przymocowanego bezpośrednio do kotła do odcinka wkładu znajdującego się w kominie. Patrząc na schemat budowy wkładu zauważymy jednak, że po takim przyłączeniu zajęte są dwa końce trójnika – górny oraz boczny. Co z dolnym? Od dolnego końca trójnika odchodzi kolejny odcinek wkładu, który wiedzie do tak zwanej wyczystki oraz odskraplacza. To do podłączenia tych elementów używa się drugiego trójnika. Dlaczego jest to tak ważne?

– „Wyczystka i odskraplacz odgrywają kluczową rolę w czyszczeniu komina – mówi przedstawiciel firmy TanieKominy.plW momencie oczyszczania komina przy użyciu szczotki kominiarskiej, z jego ścianek odrywane są zanieczyszczenia, które spadają do wyczystki, skąd można jest bez problemu wybrać i usunąć. Odskraplacz z kolei służy do gromadzenia kondensatu, który powstaje w momencie schładzania się pary wodnej zawartej w spalinach”.

Bez tych elementów utrzymanie komina w czystości byłoby bardzo trudne. A jak wiemy regularne czyszczenie komina jest kluczowe do utrzymania prawidłowego ciągu, a także minimalizowania wypadków, takich jak wybuch pożaru w kominie.

Jak wybrać trójniki kominowe?

Wybór odpowiedniego trójnika do komina nie jest trudny. Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na wymiary elementu, a więc średnice jego otworów. Koniecznie należy sprawdzić również kąt nachylenia bocznej odnogi trójnika służącego do podłączenia kotła do głównego przewodu wkładu. Drugą bardzo ważną kwestią jest dobranie elementu adekwatnego do warunków panujących wewnątrz wkładu. Zasada jest bardzo prosta – trójnik powinien być wykonany z tego samego materiału co reszta wkładu. Jeśli wkład służy do podłączenia kotła na paliwa stałe, takie jak węgiel i ekogroszek, powinien on być wykonany ze stali żaroodpornej. Wkłady do kotłów na gaz czy olej powinny z kolei być wykonane ze stali kwasoodpornej. Uniwersalnym rozwiązaniem są wkłady kwasożaroodporne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj