Firmy coraz częściej sięgają po nowoczesne produkty do zarządzania flotą. Dotyczy to nie tylko dużych, transportowych przedsiębiorstw, dysponujących setkami pojazdów. Jak się okazuje, takie rozwiązania świetnie sprawdzają się także w firmach znacznie mniejszych, już przy paru autach wdrożenie takiego systemu przynosi wiele korzyści. Co ważne, przeważnie będzie się on składał z wielu funkcjonalności, które można wybierać dobierać zależnie od potrzeb. Właśnie tym się charakteryzuje jedno z najpopularniejszych rozwiązań tego typu na rynku, czyli WEBFLEET firmy TomTom.

Monitoring

Dzięki usłudze WEBFLEET osoby zarządzające flotą mają dostęp do pełnych informacji na temat samochodów, między innymi przejechanych przez nie tras, zużycia paliwa czy aktualnego położenia. Daje to możliwość zapewnienia ciągłości dostaw, ale też informowania klientów o możliwych opóźnieniach. System zapamiętuje dokładnie czasy pracy kierowców oraz trasy przejazdu, a dzięki rozbudowanym raportom pozwala na kompleksową analizę tych informacji w różnych wymiarach. Dodatkową korzyścią z jego użytkowania jest możliwość ochrony firmowych pojazdów – jest to możliwe dzięki specjalnej funkcji alertów po wyjeździe z zaznaczonej strefy.

Planowanie tras

Sprawne dotarcie z ładunkiem do celu to nie tylko zadowolenie klienta, ale też spore oszczędności czasu i paliwa. Jednak w czasie podróży mogą się zdarzyć nieprzewidziane sytuacje, takie jak na przykład wypadki czy roboty drogowe. Mechanizm planowania tras WEBFLEET bierze to wszystko pod uwagę, wybierając w czasie rzeczywistym najbardziej korzystną dla danego pojazdu trasę. Można w nim łatwo dostosowywać wiele parametrów, na przykład godziny odjazdu i przyjazdu czy typ samochodu, a także wprowadzać własne punkty, przez które należy przejechać. Zaplanowane trasy da się wysyłać bezpośrednio do terminali kierowców, co znacznie zwiększa wydajność pracy.

Automatyczne pobieranie danych z tachografów

Nowoczesne produkty do zarządzania flotą mają możliwość automatycznego pobierania danych z tachografów, również z WEBFLEET można korzystać z tej niezwykle przydatnej funkcjonalności. Dzięki temu zarówno kierowcy nie muszą przyjeżdżać regularnie do bazy w celu sczytania danych, jak również nie trzeba do tego angażować pracowników biurowych, którzy mogą się zająć innymi sprawami. Mając szczegółową wiedzę na temat tego, na jakim etapie wykorzystania limitów są poszczególne załogi, można znacznie skuteczniej planować przejazdy.

Ekonomiczna jazda

Jedną z największych oszczędności przy zarządzaniu flotą jest ograniczenie zużycia paliwa – a można to osiągnąć na przykład dzięki narzędziom pomagającym kierowcom wypracować odpowiedni styl jazdy. Narzędzia te dostarczają kierowcom szeregu wskaźników, których analiza pozwala na poprawę swoich umiejętności. A ekonomiczna jazda to szereg korzyści dla firmy i samych kierowców, nie tylko związanych z oszczędnościami, ale też bezpieczeństwem i ochroną środowiska. Zużycie paliwa przekłada się bowiem na emisję gazów cieplarnianych, zmniejszenie ich ilości pozytywnie wpływa na przyrodę.

Lepsze serwisowanie pojazdów

Dobrze utrzymane pojazdy nie tylko zapewniają większe bezpieczeństwo, ale też są bardziej wydajne i ekonomiczne. Dlatego tak ważne jest dbanie o stan techniczny swojej floty, a niezwykle przydatny może w tym być harmonogram serwisowy WEBFLEET. Pozwala on między innymi w zaawansowany sposób planować przeglądy serwisowe, informując o zbliżających się terminach. Bardzo pomocne jest także wysyłanie diagnostycznych błędów do osób zarządzających flotą, co pozwala na szybką reakcję zanim pojazd ulegnie kosztownej awarii.

Źródło: TomTom Telematics – zarządzanie flotą pojazdów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj