W dobie wysoko rozwiniętej cyfryzacji każda firma jest narażona na ataki i kradzież danych. Zazwyczaj są one bardzo cenne i ich utrata wiąże się z wieloma problemami. Warto wcześniej zastanowić się nad ich odpowiednim zabezpieczeniem. W ocenie naszego systemu może pomóc audyt bezpieczeństwa.

Najważniejsze informacje

Audyt bezpieczeństwa to swego rodzaju kontrola, której głównym zadaniem jest sprawdzenie czy poziom zabezpieczeń sieci w danej firmie jest na odpowiednim poziomie. Sprawdzane jest dosłownie wszystko, w tym sieć bezprzewodowa. Odpowiednio przygotowani inspektorzy kontrolują, czy wszystkie urządzenia są podłączone w prawidłowy sposób oraz czy korzystają z bezpiecznego oprogramowania. Niekiedy zdarzają się sytuacje kiedy dochodzi do symulacji ataku, by sprawdzić jak system sobie z tym poradzi.

Krok po kroku

Audyt bezpieczeństwa rozpoczyna się od analizy urządzeń sieciowych, w tym na przykład routerów. Kolejny krok to systemy proxy i zabezpieczenia typu firewall. Kontrolę można podzielić na dwie części. Pierwszą z nich jest audyt punktowy, który sprawdza działanie jednego z elementów. Nie jest on jednak wystarczający i prędzej czy później należy wrócić do sprawdzenia całego systemu bezpieczeństwa firmie.

Wiele zalet

Każdy audyt przeprowadzany w przedsiębiorstwie niesie ze sobą liczne korzyści. Podobnie jest i w tym przypadku. Bezpieczeństwo przechowywanych danych powinno być jednym z najważniejszych celów firmy, dzięki audytowi bezpieczeństwa jest on możliwy do osiągnięcia.

Po pierwsze dzięki kontroli szybko znajdziemy wszystkie nieprawidłowości i tak zwane „dziury” w systemie. Dodatkowo podczas symulacji możemy sprawdzić czy systemy, w które zainwestowaliśmy faktycznie radzą sobie z atakami, czy powinniśmy jednak dokonać pewnych zmian. Kolejna kwestia to także kontrola użytkowników. Bardzo często wycieki danych są związane z tak zwanym czynnikiem ludzkim.

Audyt bezpieczeństwa wydaje się być niezbędny dla każdej firmy, niezależnie od tego jakie ilości danych przechowuje. Dzięki niemu możemy czuć się pewniej i jeszcze skuteczniej zarządzać wszystkimi przetwarzanymi informacjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj