W większości firm posiadanie samochodu jest nie tyle ułatwieniem w codziennej pracy, co elementem obowiązkowym do prawidłowego działania. Niejednokrotnie przedsiębiorstwo posiada kilka, a nawet kilkadziesiąt pojazdów, czyli flotę samochodową. Czym dokładnie jest, jak nią efektownie zarządzać i jakie są korzyści z jej posiadania? O tym wszystkim w poniższym wpisie.

Czym jest flota samochodowa?

Flota samochodowa, nazywana również taborem samochodowym, to grupa pojazdów wykorzystywanych w obrębie jednej firmy. Może liczyć od kilku do kilkudziesięciu samochodów. Ich ilość i rodzaj musi być ściśle dopasowany do zapotrzebowania przedsiębiorstwa. Ponadto, posiadane pojazdy powinny być oszczędne, bezpieczne i bezawaryjne. Kupno całej floty to oczywiście znaczny koszt. Jeśli firmy nie stać na taki wydatek, wówczas dobrym rozwiązaniem może się okazać leasing.

Klucz to odpowiednie zarządzanie

Warto pamiętać, że koszty związane z flotą to nie tylko wartość samochodów, ale również wydatki związane z ich eksploatacją. Posiadanie floty samochodowej to jedno. Kluczem jest jednak efektowne zarządzanie nią. Odpowiednia organizacja może w znacznym stopniu obniżyć ponoszone koszty. Wbrew pozorom, to bardzo odpowiedzialne zadanie, wymagające olbrzymiej wiedzy, doświadczenia i zaangażowania. Aby cały proces przebiegał bezproblemowo, konieczny jest doświadczony fleet manager. To osoba odpowiedzialna między innymi za poszukiwanie atrakcyjnych ofert, nadzorowanie stanu pojazdów, monitoring sposobu ich eksploatacji, obsługę serwisową. Tylko prawidłowo zarządzany tabor samochodowy może przynosić firmie korzyści.

Czy warto mieć własną flotę?

Jak tłumaczy specjalista z firmy Autonafirmę: „Flota samochodowa pełni w firmach najróżniejsze role. Wbrew pozorom to nie tylko element ułatwiający pracę, ale również swego rodzaju forma marketingu zewnętrznego. Często klienci decydują się na zakup samochodów jednego modelu czy jednego koloru. Pojazdy zostają oznaczone logo firmy i stają się jeżdżącą reklamą. Zachowanie spójności tworzy nie tylko konkretny wizerunek marki, ale również pozwala na oszczędności na etapie zakupu. Od lat pomagamy naszym klientom w poszukiwaniu najkorzystniejszych ofert”.

Firmowa flota samochodowa przynosi sporo korzyści. Przede wszystkim – zwiększa efektywność firmy, jednak może również wpływać na jej status. Bardzo duże znaczenie mają samochody użytkowane przez kadrę menadżerską. Wówczas istotna jest marka samochodu. Im lepsza, bardziej rozpoznawalna, tym firma prezentuje się bardziej prestiżowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj