Ławki miejskie powinny być przede wszystkim praktyczne. Nie można jednak zapominać o ich estetycznych walorach. Oprócz oferowania wygodnego miejsca do odpoczynku w ciepłym słońcu lub cieniu drzew wypełniają one miejską przestrzeń. Z tego powodu nie liczy się tylko ich funkcjonalność, ale także wygląd. Z jakich materiałów powinny być wykonane? Dowiedz się, jakie modele ławek mogą służyć mieszkańcom i turystom przez wiele lat.
Ławki miejskie jako obiekty małej architektury
Elementy małej architektury miejskiej powinny być niedużych rozmiarów, a ich obecność nie może być uciążliwa dla mieszkańców. Ławki są wykorzystywane jak przedmioty codziennego użytku. Odgrywają istotną rolę w organizacji przestrzeni i tworzą przyjazną atmosferę. Dlatego istotne jest dobranie mebla w taki sposób, aby nie kolidował z innymi obiektami i wpisywał się w estetykę miejsca.
Drewniane ławki do parku
W parkach i na skwerach najczęściej pojawiają się ławki drewniane. Jest to spowodowane tym, że drewno jest materiałem ciepłym i przytulnym. Idealnie komponuje się z naturalną przestrzenią i zapewnia komfortowe miejsce do odpoczynku. Co więcej, dobre wykonanie i odpowiednia impregnacja zabezpieczają meble przed utratą kolorów i działaniem czynników atmosferycznych. Firmy takie jak Konstalmet stawiają na najwyższą jakość konstrukcji i wykończenia. W ofercie można znaleźć nowoczesne i solidne ławki, wyposażone w specjalne systemy montażowe, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowników.
Stylowe ławki miejskie
Na elementy małej architektury miejskiej składa się cała gama różnych produktów. Kategoria ławek miejskich może być podzielona ze względu na wielkość, styl czy też materiały użyte do wykonania mebla. W przestrzeni miejskiej najczęściej spotykanymi modelami są:
- ławki żeliwne,
- ławki drewniane ze stalowym stelażem,
- ławki stalowe malowane proszkowo,
- ławki kompozytowe.
Ławki miejskie z tych tworzyw charakteryzują się wysoką odpornością na czynniki atmosferyczne, ale także uszkodzenia mechaniczne. Użycie nierdzewnej stali to świetne rozwiązanie na skwerach czy też przy fontannach, gdyż metal ten nie jest wrażliwy na wilgoć i nie gnije. Z kolei meble żeliwne są bardzo twarde i stosunkowo ciężkie, dlatego zazwyczaj nie ma potrzeby mocowania ich do podłoża. Ławki kompozytowe wyglądem przypominają te wykonane z drewna, ale są jeszcze bardziej wytrzymałe.
Ławki miejskie z oparciem i bez
Styl oraz wykonanie ławki zależy przede wszystkim od miejsca, w którym ma się ona znajdować. Bardzo ważnym kryterium jest to, jak duży ma być mebel. Istotnym wyborem będzie więc zainstalowanie oparcia. Zrezygnowanie z tego elementu zmniejszy objętość całej konstrukcji, jednak odbędzie się to kosztem wygody. Z tego powodu ławki miejskie bez oparcia sprawdzą się w ciągach komunikacyjnych, poczekalniach i pasażach handlowych. W miejscach przeznaczonych do rekreacji oparcie będzie mile widziane.
Cena ławek miejskich
Ciężko jest jednoznacznie określić, ile trzeba wydać na jedną ławkę parkową. Cena takich obiektów uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim znaczenie ma stopień skomplikowania projektu oraz wielkość mebla. Istotny będzie też rodzaj materiałów potrzebnych do konstrukcji. Surowce najwyższej jakości będą na pewno droższe, ale zdecydowanie bardziej wytrzymałe. Wszystko zależy więc od stylu ławki. Większość podstawowych wariantów to koszt rzędu kilkuset złotych. Wszystkie niestandardowe elementy będą wymagały zainwestowania większej kwoty.