Pożary występują stosunkowo często, choć dzięki odpowiednim systemom zabezpieczeń ich częstotliwość regularnie spada. Zawdzięczać to można między innymi czynnym systemom zabezpieczeń przeciwpożarowych. Dźwiękowy system ostrzegawczy wymagania co do jego stosowania są zapisane w ustawie. Jeżeli ktoś się do nich nie zastosuje, to grożą mu sankcje prawne z tego tytułu.

Dźwiękowy system ostrzegawczy wymagania ustawowe

Pomimo stosowania nawet najbardziej nowoczesnych zabezpieczeń niekiedy pożary są nieuniknione. Dźwiękowy system ostrzegawczy pozwala szybko wykryć źródło pożaru i w sposób donośny informuje o wystąpieniu takiego zjawiska. We własnym domu każdy o bezpieczeństwo przeciwpożarowe dba na własną rękę, jednak są miejsce, co do których przepisy ustawowe jasno określają jakie zabezpieczenia należy stosować. Dźwiękowy system ostrzegawczy wymagania ustawowe w tym temacie jasno informują, iż takie rozwiązania muszą być stosowane w:

  • obiektach handlowych oraz budynkach, w których organizowane są wystawy
  • salach sportowych i widowiskowych przeznaczonych dla większej ilości osób niż półtora tysiąca
  • miejscach rozrywki takich jak kina czy teatry, do których wchodzi więcej niż sześćset osób
  • szpitalach czy sanatoriach, w których znajduje się przynajmniej dwieście łóżek
  • wysokich budynkach użyteczności publicznej
  • dworcach kolejowych czy na lotniskach o łącznej pojemności ponad pięciuset osób

W powyższych przypadkach stosowanie dźwiękowego systemu ostrzegawczego przed pożarem jest obowiązkowe. W przypadkach, które zostały wyłączone z zapisów ustawowych, stosowanie takich systemów zabezpieczających przed pożarem staje się dobrowolne, jednak z pewnością w trosce o bezpieczeństwo, warto poczynić taką inwestycję.

Jaką rolę pełni dźwiękowy system ostrzegawczy?

Zabezpieczenia przeciwpożarowe można podzielić na zabezpieczenia bierne oraz zabezpieczenia czynne. Celem zabezpieczeń biernych jest taka ochrona budynku, aby w przypadku wystąpienia pożaru nie rozprzestrzeniał się on zbyt szybko. Wśród takich zabezpieczeń można wymienić chociażby drzwi przeciwpożarowe czy specjalistyczną ochronę szybów wentylacyjnych. Prócz biernej ochrony przeciwpożarowej występuje także ochrona czynna. To nic innego jak różnego rodzaju urządzenia, których zadaniem jest konkretne podniesienie poziomu bezpieczeństwa budynku poprzez wysyłanie ostrzeżeń, w przypadku gdy pojawi się pożar. Dzięki temu, że ognisko pożaru uda wykryć się wcześnie, o wiele skuteczniej można zadziałać i znacznie ogranicza się w ten sposób straty, jakie może przynieść pożar. Co do tego, jakie dźwiękowy system ostrzegawczy wymagania musi spełniać, szczegółowych wskazówek należy szukać w konkretnych aktach prawnych, na przykład w Rozporządzeniu ministra w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.

Jak można ograniczyć pożary?

Pożary są niezwykle groźne niezależnie od tego, czy wystąpią na terenie otwartym, czy też w zamkniętym budynku. Sieją spustoszenie niszcząc wszystko, co tylko znajdzie się na ich drodze. O ile w przypadku otwartych przestrzeni człowiek ma ograniczone możliwości co do precyzyjnego i szybkiego wykrywania źródeł pożaru, o tyle w budynkach czy to mieszkalnych, czy też w budynkach użyteczności publicznej dzięki systemom wczesnego ostrzegania ochrona przeciwpożarowa jest na zdecydowanie wyższym poziomie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj