Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z pewnymi zobowiązaniami, a jednym z najważniejszych jest regularne rozliczanie podatków dochodowego oraz VAT. Nie jest to zadanie przyjemne, na szczęście jednak mamy dość dużą swobodę w decydowaniu o tym, w jaki sposób je wykonamy. Możemy między innymi sami wybrać, w jakich okresach chcemy się rozliczać – miesięcznym czy kwartalnym. Którą z tych opcji wybrać?

Wybór między metodą miesięczna i kwartalną

Każdy zarejestrowany przedsiębiorca musi rozliczać się z urzędem skarbowym, niezależnie od swoich dochodów oraz rodzaju prowadzonej działalności. Domyślną metodą rozliczania jest rozliczanie miesięczne – stąd metoda ta nazywana jest również rozliczaniem na zasadach ogólnych. Jeśli od momentu naszej rejestracji jako podatnika VAT minęło 12 miesięcy, zyskujemy możliwość przejścia na rozliczanie kwartalne. W tym celu musimy złożyć w naszym urzędzie skarbowym aktualizujący formularz VAT-R – mamy na to czas do 25 dnia drugiego miesiąca kwartału, za który chcemy się rozliczać. Przykładowo: jeśli zamierzamy rozliczać się kwartalnie od pierwszego kwartału w roku, formularz musimy złożyć do 25 lutego.

Co wybrać?

Pozostać przy rozliczeniu miesięcznym czy może przejść na kwartalne? Takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Obie metody mogą mieć swoje plusy i minusy, a to, na które z nich się zdecydujemy, powinno być uzależnione od specyfiki naszej działalności. O czym należy pamiętać?

– Przede wszystkim o tym, że częstotliwość rozliczenia podatków może mieć duży wpływ na funkcjonowanie naszej firmy oraz jej finanse – radzi przedstawiciel biura Zo Ja Rachunkowość Rozliczanie miesięczne jest korzystne, jeśli naszym priorytetem jest utrzymanie kwot należnych podatków na stosunkowo niskim poziomie. Pozornie nie ma znaczenia, czy rozliczamy się co miesiąc, czy co trzy miesiące, jednak praktyka pokazuje, że niektórym przedsiębiorcom jest bardziej na rękę rozliczać się częściej, ale w małych kwotach, niż rzadziej, ale jednorazowo płacąc więcej. Przy rozliczaniu miesięcznym możemy również częściej wnioskować o zwrot VAT. Z drugiej strony rozliczanie kwartalne może być dla nas korzystne, jeśli chcemy zachować większą płynność finansową. Wynika to z faktu, że w naszej kieszeni pozostają kwoty, które musielibyśmy w danym miesiącu wpłacić na poczet zaliczki. Ważnym argumentem za wyborem rozliczania kwartalnego jest również ułatwienie wszystkich formalności związanych z kompletowaniem dokumentacji, a także łatwiejsze korygowanie wszelkich nieścisłości.

Jak widać, wybór między rozliczaniem miesięcznym a kwartalnym nie jest prosty, ponieważ obie mają swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji o przejściu na rozliczanie kwartalne powinniśmy dokładnie przeanalizować nasze priorytety finansowe, a także ustalić takie kwestie jak np. regularność uzyskiwania przychodów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj