Lokalizacja źródeł dźwięku jest konieczna w celu wprowadzenia metod ograniczających hałas. Dokonuje jej się głównie w zakładach przemysłowych ze względu na występowanie w nich wielu głośnych maszyn. Wyniki analizy mogą pomóc spełnić wymagania prawne w tym zakresie, a także zadbać o komfort najbliższego otoczenia: pracowników i mieszkańców okolicy oraz środowiska naturalnego. Do badań używa się specjalnych urządzeń, takich jak kamera akustyczna.

Normy dotyczące poziomów emisji hałasu zostały ustalone w odpowiednich dyrektywach europejskich i rozporządzeniu ministra środowiska. Ich opracowanie było ważne z kilku powodów. Jako pierwszy można wyróżnić wpływ drgań na strukturę budynków, a co za tym idzie – fizyczne bezpieczeństwo zamieszkujących je ludzi. Silnie drgania są w stanie destrukcyjnie oddziaływać na różnorodne konstrukcje. Istotną kwestią było również zdrowie osób przebywających na co dzień w zakładzie pracy, jak i żyjących w pobliskiej okolicy. Głośny i niepożądany dźwięk pochodzący z fabryki sprawia, że egzystuje się w ciągłym napięciu, a nieustanny stres może wywoływać dolegliwości chorobowe. Także najbliższa flora odczuwa negatywne skutki nagromadzenia podobnych bodźców.

Kamera akustyczna jako sprzęt służący do lokalizacji źródeł dźwięku

Ustalenie źródła dźwięku umożliwia jego eliminację bądź ograniczenie. Wysoki poziom hałasu może stanowić także informację o nieprawidłowościach w działaniu danego urządzenia. Podstawowym narzędziem do przeprowadzenia analizy jest kamera akustyczna. Model Simcenter gwarantuje szybkie i precyzyjne wykonanie koniecznych działań badawczych. Został wyposażony profesjonalne mikrofony cyfrowe, a także w specjalistyczny program umożliwiający niemalże natychmiastową detekcję. Możliwość manipulacji liczbą mikrofonów oraz ustawieniem pozwala na dostosowanie sprzętu do natury dokonywanych pomiarów – komentuje pracownik firmy EC Test Systems. Niewątpliwym atutem maszyny jest krótki czas wykonywania pomiarów i dokładność obliczeń.

Sonda – rejestrator prędkości cząstek i ciśnienia akustycznego

Analiza emisji hałasu za pomocą kolejnego urządzenia polega na ustalaniu głośności znajdujących się w pobliżu maszyn poprzez obliczanie wartości ciśnienia akustycznego oraz prędkości cząstek. Tak samo jak w przypadku kamery, zastosowanie sond wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem umożliwia stworzenie mapy, na której będą widoczne punkty o różnorodnym nasileniu pozyskiwanych danych. Lokalizacja źródeł dźwięku wykorzystująca tego rodzaju sprzęt to komfortowa procedura: narzędzie pomiarowe charakteryzuje się niewielkim, właściwie podręcznym rozmiarem oraz stosunkowo prostym systemem obsługi. Wyróżnia się możliwością przeprowadzenia testów z bardzo małej odległości.

Inne analizatory natężenia dźwięku i hałasu

Pomiary mogą być dokonywane z udziałem różnorodnych narzędzi. Lokalizacja źródeł dźwięku nie stanowi jedynej czynności, która ma na celu ograniczenie jego natężenia. Przykładowo stacje monitorowania hałasu, jak sama nazwa wskazuje, pozwalają na ciągłą, a nawet zdalną kontrolę poziomów głośności. Urządzenie umożliwia natychmiastowe ustalenie, czy zakład spełnia wymagane normy. Inną propozycją mogą być specjalne analizatory wspomagające ocenę osiąganych parametrów w czasie rzeczywistym. W połączeniu z „lokalizatorami” opisywane maszyny są w stanie zagwarantować zarówno bezpieczne środowisko pracy, jak i życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj