Królestwo Niderlandów z roku na rok staje się coraz popularniejszą destynacją zarobkową wśród Polaków. Jednak wiele osób, które zdecydowały się na wyjazd, nie zna zasad dokonywania rozliczenia na terenie tego kraju i przysługujących im ulg podatkowych. Pracujesz w Holandii? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje do złożenia zeznania w lokalnym urzędzie skarbowym.

Rozliczenie z Holandii – czy musisz dokonywać go co roku?

Rozliczenie z Holandii jest obowiązkowe dla osób, które są zameldowane na terenie tego państwa. W przypadku pracowników tymczasowych z meldunkiem w innym kraju nie ma takiej konieczności. Oczywiście można wyróżnić kilka sytuacji, w których złożenie zeznania w lokalnym urzędzie skarbowym jest konieczne. I to nawet jeśli na stałe nie zamieszkujesz w Królestwie Niderlandów. Są to:

  • otrzymanie pisma z fiskusa, w którym zostałeś poinstruowany do dokonania rozliczenia za pracę w Holandii. Dokumenty powinny zostać doręczone do 1 maja,
  • otrzymanie druku C-biljet wystawionego przez holenderski urząd skarbowy. Formularz musi zawierać przyznany Ci numer BSN i dane osobowe,
  • osiągnięcie dochodu wymagającego dopłaty przynajmniej 45 euro podatku.

Pamiętaj, że Holandia umożliwia dokonanie rozliczenia nawet do 5 lat wstecz. Dzięki temu osoby zatrudnione w Królestwie Niderlandów w 2014 roku mogą złożyć deklarację do 31 grudnia 2019, a tym samym otrzymują szansę na uzyskanie należnego im zwrotu podatku. Pracownicy sezonowi potrzebują w tym celu druku o nazwie M-biljet, podczas gdy stali rezydenci powinni dostarczyć formularz P-biljet.

Rozliczenie z Holandii jest analizowane przez urzędnika, a decyzja o ewentualnym przyznaniu zwrotu podatku powinna zostać wydana w ciągu roku od daty dostarczenia wszystkich niezbędnych dokumentów.

Rozliczenie z Holandii a zeznanie podatkowe w Polsce

Wielu pracowników decyduje się na sezonową pracę na terenie Królestwa Niderlandów, podczas gdy posiadają stałą rezydencję podatkową w Polsce. W takich sytuacjach konieczne jest nie tylko złożenie rozliczenia w Holandii w sytuacjach wymienionych powyżej, lecz także dostarczenie do polskiego fiskusa odpowiednich dokumentów. Musisz w nich zadeklarować dochody osiągnięte za granicą. W tym celu należy złożyć formularz o nazwie PIT-36, a wraz z nim PIT-ZG. Wykazując zarobki holenderskie, musisz wypełnić pozycję numer 8 w załączniku. Pamiętaj, że rozliczenie w Polsce umożliwia ubieganie się o wyższy zwrot podatku, a tym samym uzyskanie ulg podatkowych w Holandii.

Ulgi podatkowe – Holandia. Sprawdź, które z nich Ci przysługują

Rozliczenie w Królestwie Niderlandów stwarza możliwość ubiegania się o dodatkowe ulgi podatkowe. Holandia przyznaje je swoim mieszkańcom w formie:

  • zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pracy,
  • zwrotu kosztów szkoleń i kursów, w których brałeś udział, oraz studiów,
  • alimentów na dzieci. Można również ubiegać się o ulgę podatkową za żonę,
  • zwrotu z odsetek zaciągniętego kredytu hipotecznego,
  • jednorazowego kosztu niezbędnego do wzięcia kredytu hipotecznego,
  • pomocy w opłaceniu kosztów leczenia i opieki nad dzieckiem o znacznym stopniu niepełnosprawności. W przypadku tej ulgi podatkowej Holandia wymaga, aby pociecha mieszkała pod tym samym adresem, co rodzic, który ubiega się o jej przyznanie,
  • kosztów leczenia własnego.

Co więcej, w przypadku, gdy Twoje dochody wyniosły przynajmniej 90% rocznej sumy zarobków, możesz ubiegać się o przyznanie specjalnej ulgi podatkowej. Holandia do tej pory przyznawała automatycznie pracownikom około 300 euro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj