Profesjonalny elektryk musi mieć do dyspozycji dobrej jakości urządzenie do pomiarów instalacji elektrycznej. Bez względu na umiejętności danego specjalisty, musi mieć on możliwość uzyskania rzetelnych pomiarów. W ten sposób elektryk uniknie sporych strat finansowych, a także odpowiedzialności za konsekwencje zastosowania nieprawidłowego miernika. Czy w tym kontekście Sonel MPI 530 to model wart inwestycji?

Wśród wielu propozycji urządzeń pomiarowych wielofunkcyjny miernik Sonel MPI 530 staje się coraz popularniejszym tematem. Z uwagi na to, że cenię sobie dobrą jakość sprzętu w codziennej pracy, postanowiłem przetestować urządzenie i podzielić się osobistymi wrażeniami.

W ramach ciekawostki powiem, że poprzednio korzystałem z modelu klasę niżej tej samej firmy, czyli z Sonel MPI-525. Moje zainteresowanie sprzętem producenta wynika stąd, że po pierwsze: marka pochodzi, a po drugie oferuje doskonałe parametry pracy. Przejdźmy jednak do konkretów, czyli recenzji miernika wielofunkcyjnego instalacji Sonel MPI-530.

Sonel MPI-530 – jakie funkcje mnie zaskoczyły?

Względem swojego poprzednika model Sonel MPI-530 rozbudowano o kilka dodatkowych funkcji. Za najważniejsze należy uznać metody pomiaru uziemień, a także metody cęgowe, umożliwiające pomiary uziomów wielokrotnych. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również pomiar rezystywności gruntu, co gwarantuje prawidłowy dobór uziomu do zastosowania na konkretnej powierzchni.

Kolejnym atutem nowoczesnego miernika jest pomiar i rejestracja napięcia, częstotliwości czy prądu przemiennego. Jako zawodowiec wiem, że otrzymane wyniki mogą być niezrozumiałe dla większości osób. Dla mnie jednak są one kluczowe, ponieważ na ich podstawie jestem w stanie usunąć poważną usterkę.

Sporym plusem miernika Sonel MPI-530 jest także możliwość ładowania z gniazda samochodowego 12 V. Choć może się to wydawać zbędnym udogodnieniem, w rzeczywistości może nie raz uratować dzień pracy. Należy jednak pamiętać, że to jedynie doraźna forma ładowania miernika i powinna stanowić ostateczność.

Producent dodał do urządzenia zestaw z klawiaturą QWERTY, która łączy się z miernikiem za pośrednictwem Bluetooth. To bardzo wygodne rozwiązanie, które niejednokrotnie ułatwiło mi już pracę z nowym narzędziem. Klawiatura sprawdza się doskonale w terenie, kiedy muszę wykonać sporą ilość pomiarów w różnych budynkach.

Udogodnienia gwarantowane przez miernik Sonel MPI-530

Model MPI-530 oferuje rozbudowane opcje pomiaru uziemień pod postacią dodatkowych metod cęgowych czy rezystywności gruntu. Dodatkowo, dzięki temu, że zaopatrzyłem się w adapter AutoISO-1000C mogę też przeprowadzać automatyczne pomiary rezystancji izolacji w gniazdach, a nawet dla przewodów 3-, 4- i 5- żyłowych. Obecność zewnętrznej sądy umożliwia też przeprowadzenie pomiarów natężenia oświetlenia. Model MPI-530 jest więc rzeczywiście wielofunkcyjny i przyznaję, że w związku z tym już nie raz podziękowałem sobie za jego wybór.

Moje wrażenia o Sonel MPI-530

Sądzę, że Sonel MPI-530 stanowi bardzo przydatny miernik pomiarowy o wielofunkcyjnym działaniu. Model ten mogę gorąco polecić, podobnie jak inne produkty marki Sonel. Za pomocą Sonel MPI-530 można przeprowadzić jednocześnie wiele operacji, co ma znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa, ale również dla wygody elektryka. Myślę więc, że każdy, kto chce pracować na dobre jakości sprzęcie powinien zainteresować się właśnie tym miernikiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj