System odprowadzania nieczystości to jedna z podstawowych instalacji, która powinna znaleźć się na każdej posesji, czy to prywatnej, czy komercyjnej. Ponieważ jednak warunki terenowe nie zawsze umożliwiają realizację tradycyjnej kanalizacji grawitacyjnej, w niektórych sytuacjach konieczny staje się wybór systemu ciśnieniowego. Jak sprawić, by pompownia ścieków działała wydajnie i bezawaryjnie?

Po pierwsze: dobry projekt

Zanim przejdziemy do budowy kanalizacji ciśnieniowej, konieczne jest stworzenie projektu pompowni. Trzeba przy tym pamiętać, że to właśnie od doboru poszczególnych elementów w dużej mierze zależy sposób działania całego systemu. Dlatego też, jeśli zależy nam na bezawaryjnej pracy pompowni, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj i ilość odprowadzanych z danej posesji ścieków. Przykładowo w przypadku domów jednorodzinnych stosuje się systemy jednopompowe, natomiast większe obiekty wielorodzinne czy zakłady przemysłowe będą wymagały zastosowania pompowni wielopompowych. Trzeba także wziąć pod uwagę, jakie ścieki będą transportowane – czy nieczystości komunalne, czy też przemysłowe, a może woda deszczowa? Nie bez znaczenia jest umiejscowienie elementów pompowni. Zaleca się przestrzeganie odstępu co najmniej 5 m od innych obiektów, przy czym trzeba też zadbać o swobodny dostęp do instalacji w razie konieczności serwisu.

Po drugie: jakość sprzętu

Dobrze zaprojektowana pompownia to nie tylko odpowiedni układ elementów, ale także ich wysoka jakość. Nie da się ukryć, że kluczowe znaczenie ma ty wybór pompy, która zadecyduje o prawidłowym i efektywnym działaniu całego systemu. Dobór tego elementu zależy m.in. od wspomnianego wcześniej rodzaju ścieków. Przykładowo w przypadku ścieków bytowych doskonale sprawdzą się pompy z rozdrabniaczem, np. z serii Orka od firmy Inwap, które rozbiją większe nieczystości i zapewnią ich sprawny transport, zapobiegając osadzaniu i zagniwaniu, co mogłoby doprowadzić do awarii całego systemu. Trzeba też zwrócić uwagę na moc danej pompy, która powinna odpowiadać ilości tłoczonych ścieków. Parametr ten ma również istotne znaczenie przy wyborze zbiornika – o ile w pompowniach domowych wystarczające mogą być modele fi800 czy 1000, to już bardziej rozbudowane systemy mogą wymagać użycia zbiorników fi1500. Warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane będą te elementy pompowni. Wysoką trwałość i szczelność zapewnią zbiorniki PEHD. Istotne znaczenie ma również jakość zastosowanej armatury hydraulicznej, w szczególności szybkozłącza i zaworów zabezpieczających.

Po trzecie: prawidłowa eksploatacja

Bezawaryjna praca pompowni ścieków zależy też w dużej mierze od sposobu, w jaki będzie ona eksploatowana. Przede wszystkim trzeba tu pamiętać, co można, a czego nie należy wrzucać do kanalizacji. Umieszczanie w niej dużych przedmiotów i materiałów, które nie ulegają rozkładowi, np. podpasek czy pieluch, może doprowadzić do awarii całego systemu. O kanalizację trzeba też dbać. Konieczne jest regularne przeprowadzanie przeglądów i serwisowanie pompowni zgodnie ze wskazaniami producenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj